Köpenhamn & tredje advent.
Att fylla 50 kan man hålla på med länge tydligen. I helgen inkasserade jag en present som jag fick utav mina fina kompisar i Bubbelklubbem i April när det begav sig. Innan vi begav oss av utomlands blev det ett välbehövligt besök hos frisören då jag verkligen behövde en förändring och mitt budskap var att jag ville se att att det skett en förändring när jag var klar och gick därifrån.


Helena vet ju hur ombytlig jag är och hur mitt hår mår efter ett par år av hormonell obalans så med det kom vi tillsammans överens om vad som var genomförbart. Skvallertidningar och julmust och ett par timmar senare var håret ngt kortare och ngt ljusare. Japp, det var en förändring som syntes men som framförallt kändes, mitt hår är fortsatt på återväxt. Jag var och är jättenöjd.

Efter frisörbesöket hade jag en stund att slå ihjäl innan det var dags att jobba. Det var liksom inte lönt att åka hem och det var (som vanligt) rätt trist väder. Valet föll på The Fithy Fisherman där jag inte varit tidigare. Ett glas Cava och friterad kyckling fördrev timmarna tills dess att det var tid att bege sig mot jobbet. Filthy hade i alla fall denna fredag en känsla av After Ski över sig och det i kombination med Telegrafen känsla. Fullt med gäster och det var faktiskt ganska mycket pensionärer !?
Strax innan jag skulle gå så sattes det ut markeringar med reserverat på många av borden, kul att se att folk går ut "på lokal"

På AnJo hade vi sen bra tryck och glada gäster. Efter avslutat pass var det fint att sitta ner en stund med ett glas och hänga lite med kollegorna vilket jag gör väldigt sällan eftersom jag allt som oftast kör bil. Jag tycker att det är både roligt och värdefullt att få vara med, bara det att jag får vara med. Att bli inkluderad är numera inte något jag tar för självklart. Denna gången kunde jag stanna en stund eftersom Johan var snäll och hämtade mig.

Dagen efter fortsatte Johan att vara chaufför och skjutsade oss till stan och Sundsbussarna där vi skulle avgå klocka tio för att sen byta till en katamaran i Helsingør som skulle ta oss till Köpenhamn.


Det gungade och blåste och regnade. På katamaranen hade tjejerna förbeställt morgonmad till oss och vi fick en rejäl tallrik med bröd, smör, pålägg och frukt, kaffe och wienerbröd. Och till det passade väl inget annat än en dansk julöl bättre. Och en Gammeldansk (såklart) Ni skulle sett Ewas min när hon drack den, halleluja, hon var helt övertygad om att det var Jägermeister och ja, Gammeldansk är ju liiiite tuffare. Förlåt! Turen tog drygt en och en halv timme och den tiden babblade vi oss raskt igenom och vips så var vi farmme.


Alltså, för mina vänner är bättre än dina ❤
Ankomstregistrering när vi kom till Köpenhamn, helt i min stil och tänk vad vissa av dem offrade sig för min skull, det är fin och värdefull vänskap det, ha ha...

Vackra Köpenhamn med vackra vänner. Vädret var inte alls på vår sida men vi var rustade med paraplyer, regnjackor och varma kläder. Som tur var fanns det ju en massa trevliga vattenhål att ta skydd från regn och blåst på. Och humöret var på top, på oss alla fyra.

Vaktombyte på borggården och vackra hästar.


Bilderna blev få och shoppingen och butikerna ännu färre. Vi hade fem timmar att roa oss på innan båten skulle gå tillbaka och det sa bara "tjillevip" så var den tiden slut.

Tiden går fort när man har roligt och liksom bilden nedan så swishade den bara förbi och vips så var vi tillbaka på brottsplatsen. Herregud vad mycket vi hann att prata igenom och vilken otrolig lyx att få en hel dag tillsammans. Jag skrattde emellanåt så mycket att det kändes i magmusklerna dagen efter.
Vi kör den beprövade frasen, What happens i Copenhagen stays in Copenhagen...



Turen hem var vacker men helvete vad det blåste. Det var beställt räkmacka på återresan och efter det drack vi en inte så god tomteshot. De hade inte Galliano och vi hade egentligen velat ha Hotshot. Ewa fick oxå heeeela båtens resenärer att sjunga för mig. De stackarna tog i och trodde såklart att jag fyllde år i lördags, ha ha...


När vi bytte båt i Helsingør så hamnade vi på live-turan och nu fick vi dansat, både bugg och fuldans och allt däremellan. Så jädrans roligt. Den här överfarten rullade och slet på vågorna så att vi fick hålla i både oss och flskor och glas och annat. Och ja, även här sjöngs det för mig, Ewas "fel" igen :-)


Vår lilla kvarttet drog till The Vault och avslutade kvällen med en tequila. Jag fick träffat några av de goa kollegorna jag hade där och sen slöt Johan upp efter en fotbollsmatch innan vi tog bussen hem. Vilken dag och vilken kväll, så tacksam för den och för dem ❤


Dagen efter och tredje advent pysslade jag färdigt med champagnekorkarna. De blev till en fin dörrkrans som jag satte en nätt och fin ljusslinga i innan jag paketerade den och gick över med den till Petra som fick den i present. Det ska bli kul att se den uppsatt. Vi skrattade gott åt vår Köpenhamstur medan vi mumsade på pepparkakor, clementiner och drack iskall julmust.

Eftermiddagen fortsatte sen i ett lugnt tempo med del 2 av dokumentären om Benjamin Ingrosso som för övrigt är en av mina favoritartister. Konserten med honom i somras var ju även den en 50-års present och den är jag minsann oxå väldigt glad för.


Och sen fick jag ett ryck och Johan och jag drog till stan för att gå på bio och se filmen om Gula Änkan. En fin film i vackra miljöer och med ett intressant ämne, nämligen CHAMPAGNE. Historien och dokumentären om Barbe-Nicole Clicquot var väl värd att se. Jag har inte druckit Gula Änkan sedan jag var tonåring och minns att jag tyckte att den var vidrig vilket kanske egentligen hade mer med ett outvecklat smaksinne att göra än att den faktiskt var vidrig. Jag får väl köpa en flaska och testa, om inte annat så för den kvinnliga enterprenörskapet.

Röda Kvarn och framförallt Lilla Kvarn har ljuvliga fåtöljer att sjunka ner i.

Måndag och tillbaka till gymmet efter ett planerat uppehåll. En gång i kvartalet tar jag "en vecka off" och kommer oftast efter det tillbaka starkare. Du vet väl om att muskler bygger vi när vi vilar och att återhämtningen är lika viktig att planera som själva passen.
Under den här vecka ligger jag INTE på soffan och äter praliner men jag gymmar inte heller. Långa promenader, stretch och rörlighet är fokus under den veckan.

Den omtalade serien om Helikopterrånet på Netflix ska jag se men innna dess har jag sett dokumentären om det på SvT. Och läst boken.

På fredag går jag i mål med min nittiodagars utmaning och här är ett av de passen, nu på upploppet. De nittio dagarna av hemkomst från höstens roadtrip i Europa fram till jul.

Det här ska bli spännande, julskinka på Iberico som ska sous vidas innan den ska griljeras. Är de små får man ta två och det har vi gjort. Oj vad många goda skinksmörgåsar det ska bli här framöver. För övrigt så är nu menyn satt till julafton och så även vinerna till den. Imorgon har jag två sista julklappar att klara av och sen är jag klar även där.

Jag hoppas att du får en riktigt god och härlig jul och att du gör saker för din skull och inte för att någon annan vill eller för att så har ni alltid gjort. Skapa dina egna traditioner (om du vill) och stå på dig. Skapa din egen julstämning och må bra där. Tills vi ses.
Puss & Kram ❤