Lenoteque, Italienskt, Kanariska tomater & lite träning.
Vi hade tänkt oss att laga Italienskt hemma härom kvällen men farmor ville bjuda ut oss så vi flyttade på våra planer och mötte upp henne på Lenoteque för en kväll tilsammans på stan vid vattnet.

Lenoteque är en vinbar som ligger precis vid kajkanten på gaveln i de nya husen nere i Norra Hamnen.

Det finns duktig och kunnig personal på plats med en massa gott på hyllorna så tveka inte att delge dem dina önskemål så att de bistå dig på bästa sätt.

Gazpacho verkar ha blivit min grej och jag måste snart göra en hemma oxå då det är riktigt gott i den sommarvärme som råder för tillfället. En burrata sallad med krispig panchetta och söta små tomater med rostat bröd smakade inte heller så dumt. Rött vin med en druva jag inte testat tidigare blev det till, på personalens rekommendation. Rött vin har jag inte varit sugen på sen årsskiftet typ och nu är det de enda jag är sugen på. Konstigt det där....

Efter middagen gick farmor hem till sig, ett slött stenkast bort på andra sidan gatan medan Johan och jag tog en promenad längs vattnet och bort til Pålsjö Krog där vi hoppade på bussen.

Vårt vackra helsingborg i begynnande nattskrud.


Och just när ni tänkte att nu har hon nog slutat att träna så nej, det har jag inte alls. Jag tar en timmes promenad eller mer varje dag, gärna direkt efter frukost som nu är lite senare än vanligt då jag efter två och en halv veckas semester äntligen sover lite längre på morgnarna. Lurar på och gärna sommarprat som sällskap om det är något jag finner intressant. Någon gång under dagen klämmer jag in ett tabatapass hemma på altanen, det funkar fint för mig nu och även om jag älskar gymmet så är suget inte detsamma nu under ledigheten. Det viktigate är ju ändå att hitta balansen och att inte ramla ur rutinerna, bara omforma dem lite.

Lite vikter, hopprep, gummiband, papper och penna är allt du behöver, och det underlättar med en tabata app men går fint utan oxå. Och just det, mycket vatten i värmen.

Just det, Det här är Johans lilla baby, en tomatplanta som han fått av grannen och den kommer direkt från Teneriffa. Den vattnas och pysslas om varje dag med lite instruktioner från supporten Marie i Mölndal som är tomatodlarproffs, just nu finns det tjugotal tomater på den.

Hoppla, klänning och nytvättat hår och finväska. Det är minsann ingen vanlig syn under semestern men ibland händer det. Älskar ändå kontrasterna från bikini, tofs och solglasägon till vad lite mascara och ögonbryn kan åstadkomma.

För att variera promenaderna behöver man ibland muta med sig dottern på en frukost. Igår gick vi in över Maria Park och Pålsjö Skog för att sedan slå oss ner på Café Borg på Tågaborg där kusin Tages flickvän Julia jobbar, dessvärre inte igår då när vi var där så henne får vi träffa vid ett annat tillfälle. Vi slog till på en Kontinental frukost, dvs kaffe och bulle, pain au chocolatte och annat gott. Är det semester så är det och vi hade ju traskat drygt sju kilometer så det var vi minsann värda.


Så blev det då dax för det Italienska som vi skulle haft kvällen innan. På förmiddagen bakdes det foccacia och torkades tomater, medan det stod i ugnen passade jag på att köra ett pass i den "omdiskuterade OS kostymen" Varför byta om liksom när man redan lökat ner ett set med kläder 😆

I gårdagens pass låg fokus på core, säte och ben och det känns minsann i vissa utvalda kroppsdelar idag kan jag lova.


Om det är att fuska att inte göra egen pasta så fuskade jag igår. Färdig tortellini blev basen men jag tycker ändå att vi kom undan med den äran då vi bakade själva, eller?

Chark, bröd och tonfiskröra med jalapeno samt lite bubbel inledde kvällen.




Jag tycker det är härligt att få fylla hemmet och bordet med vänner kring mat och dryck och är mer än tacksam för de tillfällen som ges och igår var ett sådant. Mat är och borde alltid vara en källa till glädje för alla såsom det är för mig. Igår blev det dock väldigt påtagligt att så inte alltid är fallet. Kära vänner till oss har en dotter som är svårt sjuk i anorexi och då blir det här med mat allt annat än glädjefyllt.
Jag önskar av hela mitt hjärta att det kan komma en ljusning i det här för dem, snart, de behöver det. Det är oxå för komplicerat, invecklat, ledsamt och svårt för att försöka beskriva situatioen de befinner sig utan att det ska bli fel för någon här så jag väljer att bara säga FUCK ANOREXIA, eller snarare skrika det rätt ut, skithögt. Hursomhelst är jag tacksam för att C öppnade upp för att vi kunde spendera några timmar tillsammans hemma hos oss igår. Härligt att hon hade energi till det och att vi fick rå om henne en stund (sen att jag heeelt missade att hon inte äter parmesan var ju en jävla tavla av mig 🤣😀

Solen skiner även idag och ikväll blir det korvgrillning och ibland är en grillad korv just det godaste som finns, Vi ses snart igen.
Puss & Kram